ŚWIATOWY DZIEŃ DEPRESJI

 

23 lutego obchodzony był Światowy Dzień Walki z Depresją. Według Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce na depresję cierpi ponad półtora miliona osób, ale tylko jedna na trzy osoby korzysta z pomocy profesjonalnego leczenia. Tak niski odsetek osób wynika z ograniczonego dostępu do specjalistów.  

   Osoba cierpiąca z powodu depresji często czuję się bezwartościowa, pesymistycznie ocenia swoją przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Ponadto doświadcza długotrwałego (powyżej dwóch tygodni ) obniżenia nastroju towarzyszącego prze większość dnia, uczucia pustki, rozdrażnienia, zobojętnienia  
i wszechogarniającego smutku. Trudność w codziennym funkcjonowaniu osoby chorej na depresje dotyczy także osób z najbliższego jej otoczenia.  

Głównym celem leczenia jest obniżenie nasilenia objawów depresyjnych, przywrócenie optymalnego poziomu funkcjonowania i zapobiegania nawrotom. Obecnie najbardziej skuteczne metody leczenia polegają na równoległym stosowaniu farmakologii i psychoterapii. Bardzo ważną rolę pełni psychoedukacja pacjenta jak i osób z najbliższej rodziny na temat samej istoty depresji, jej przebiegu, objawów i następstw.  

Poniżej podajemy kilka przydatnych numerów telefonów. Taki telefon potrafi wiele zmienić! 

  • 116 123 – bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Cały tydzień od 12:00- 02:00 
  • 116 111 – bezpłatny  telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Cały tydzień od 12:00- 02:00 
  • 800 70 22 22 – centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego – bezpłatny czynny cala dobę 
  • 800 108 108 – bezpłatny telefon wsparcia dla osób po starcie bliskich. Od poniedziałku do piątku od 14:00 – 20:00 
  • 800 120 002 – bezpłatny ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”. Czynny cała dobę. 
  • 800 12 12 12 – bezpłatny telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Czynny cała dobę. 
  • 800 100 100  – bezpłatny telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci. Od poniedziałku do piątku od 12:00 – 15:00 

 

 

Skip to content