SZLACHETNA PACZKA

Do 08.12.2022 r. w naszej szkole trwa zbiórka dla dwóch wybranych rodzin objętych programem ,,Szlachetna Paczka”.

Historie i opisy potrzeb rodzin w dalszej części artykułu.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE

 

11 listopada to dla Polaków szczególnie ważna data. Uczniowie naszej szkoły doskonale wiedzą, że w tym dniu obchodzimy Święto Niepodległości. Młodzi patrioci postanowili w sposób szczególny upamiętnić 104 rocznicę wyzwolenia polskich ziem spod panowania zaborców.

Na początek wszyscy wysłuchali audycji przygotowanej przez uczniów klasy 8d, zaś o 11.11 cała społeczność szkolna spotkała się w sali gimnastycznej, by wspólnie z przedszkolakami z Przedszkola Miejskiego nr 5 odśpiewać hymn Polski i inne pieśni patriotyczne, który to koncert uświetnił obchody Święta Narodowego. Z kolei po południu odbył się występ artystyczny przygotowany przez dzieci uczęszczające do świetlicy oraz wychowawczynie. Jeden z absolwentów świetlicy przedstawił młodszym koleżankom i kolegom prezentację historyczną pod hasłem „Jak to wszystko było? Co się wydarzyło?”. Uczniowie recytowali utwory literackie oraz śpiewali pieśni patriotyczne.

Celebracja tego jakże ważnego święta, przyczyniła się do poznawania i utrwalania wiadomości na temat historii naszego kraju oraz symboli narodowych. Była również doskonałą okazją do kształtowania patriotycznej postawy i wychowania do wartości. Podkreśliła, jak jesteśmy dumni z naszej historii, i że pamiętamy o bohaterach narodowych!

KONKURS,,ANGIELSKIE KALIGRAMY”

W naszej szkole odbył się konkurs dla klas I-III pt. Angielskie kaligramy. Uczniowie tworzyli prace, na których znajdowały się angielskie słówka przedstawione za pomocą ilustracji. Litery stanowiły integralną część obrazka. 

Aż 55 uczniów wzięło udział w konkursie i wykonało przepiękne, pomysłowe prace.  

Nagrodę otrzymali: 

Klasa 1 – Alicja Jargiłło, Joanna Rataj, Igor Prętkowski 

Klasa 2 – Nikodem Słoński, Amelia Prętkowska, Miłosz Jach, Lena Świerniak 

Klasa 3 – Daniel Prokopyk, Wiktoria Wątorska, Jakub Moskaluk, Dagmara Malinowska

Wystawa  „Generał  Stanisław Maczek-patron naszej szkoły”

Zapraszamy do  czytelni biblioteki szkolnej  na wystawę: 

 „Generał  Stanisław Maczek-patron naszej szkoły”

Można na niej  obejrzeć książki i materiały informacyjne o generale oraz  o walkach niezłomnej  brygady  zwanej „czarną kawalerią”.

Wystawę wyeksponowano w związku z rocznicami:

– 04.11.2011-  naszej szkole nadano imię Generała Broni Stanisława  Maczka

– 30.10.1944- wyzwolenie holenderskiego miasta Breda przez żołnierzy polskiej I Dywizji Pancernej prowadzonych do walki przez gen. Stanisława Maczka.

Warsztaty w klasie IIa.

Uczniowie klasy 2 A uczestniczyli w warsztacie „ Emocje .Sposoby radzenia sobie ze złością ” , który poprowadziła  psycholog, terapeuta, p. Aleksandra Danek.  

Złość to emocja, którą każdy doświadcza  , dziecko i dorosły.  Powoduje , że często zachowujemy się agresywnie. Jak sobie z nią radzić, aby nie ranić , nie krzywdzić innych ? 

Podczas spotkania  dzieci dowiedziały się , gdzie w „ mieszka „ złość, po czym poznać, że ktoś jest zły.  

Pani Aleksandra w bardzo przystępny sposób wyjaśniała dzieciom co to są emocje, uczucia oraz że są  one człowiekowi potrzebne, bo informują o tym , że dzieje się coś ważnego. Emocja daje nam energię, aby walczyć  lub zmienić niekorzystną dla nas sytuację. 

Uczniowie z zaciekawieniem poznawali różne sposoby radzenia sobie ze złością. Mieli okazję przećwiczyć  kolejne kroki „ powstrzymania”  agresywnych, impulsywnych zachowań.  Była mowa też o konsekwencjach wyrażania złości w sposób negatywny i o tym, co zrobić aby nie doszło do agresji lub zachowań nieakceptowanych 

Podczas spotkania dzieci przećwiczyły kilka  technik opanowania złości. Była pozycja żółwia, , sposoby oddychania, sposoby relaksu .  Widać było duże zaangażowanie uczniów i poważne traktowanie problemu. Nie zabrakło również informacji do kogo zwracać się o pomoc w sytuacjach trudnych. 

Warsztaty uzmysłowiły dzieciom, że  warto znać sposoby  reagowania na własną złość, gniew . Niespodzianką  spotkania  była kolorowa piłeczka antystresowa, którą dzieci otrzymały od Pani Aleksandry jako pomoc sytuacjach zdenerwowania i napięć. Również rodzice uczniów zostali poinformowani w jaki sposób  nauczyć dziecko opanowywania emocji. 

Warsztaty przeprowadzone przez  Panią Aleksandrę z pewnością  nauczyły dzieci lepszego rozumienia  i kontrolowania swoich zachowań. 

Skip to content