W RODZINIE ,,MACZKOWYCH SZKÓŁ”

15 lutego mieliśmy okazję gościć w naszej szkole przedstawicieli Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków, którzy – realizując autorski projekt edukacyjny – odwiedzają szkoły noszące imię generała broni Stanisława Maczka. My – lubińska „czternastka” – byliśmy 14. szkołą  odwiedzoną przez „pancerniaków”. Żołnierze przedstawili zgromadzonym na sali siódmo- i ósmoklasistom oraz zaproszonym gościom zarys historii 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz misję FOPP, zaprezentowali charakterystyczne cechy umundurowania żołnierzy i żołnierek, obecną strukturę i służbę w dywizji, a także podzielili się ze słuchaczami osobistymi historiami ich bliskich, którzy przemierzali szlak  bojowy pod dowództwem naszego patrona.

Do szkolnej Izby Pamięci przekazano ziemię z pól bitewnych dywizji dowodzonej przez generała Maczka. Szkoła została również uhonorowana Medalem 15-lecia Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków „Na Straży Pamięci”. Odwdzięczyliśmy się naszym gościom, przekazując na ręce Pana generała brygady w st. spoczynku Zbigniewa Szury portret generała Maczka wykonany przez ucznia „czternastki” oraz wręczając wszystkim gościom słodkie „maczki”. Uroczystość uświetnił krótki program artystyczny w wykonaniu trzecioklasistów.

Skip to content