Wizyta żołnierzy amerykańskich w naszej szkole

Czas przed świętami Bożego Narodzenia to w polskiej tradycji szczególna okazja do spotkania z drugim człowiekiem. Zwłaszcza wtedy gdy dom rodzinny pozostaje daleko, a myśli uciekają do tych którzy są bliscy naszemu sercu. Z tego względu 16 grudnia 2019 roku w naszej szkole doszło do niecodziennego spotkania. Na zaproszenie dyrekcji szkoły placówkę odwiedzili żołnierze Armii Stanów Zjednoczonych, na co dzień pełniący służbę w Bolesławcu.
„Przybywacie do nas aby podzielić się z nami historią Waszej ojczyzny, jej walce o wolność przypieczętowaną pierwszą na świecie konstytucją. Jako Polacy czujemy się dumni z faktu że …

polska konstytucja- pierwsza w Europie, podobnie jak amerykańska, jest dowodem umiłowania wolności” – podkreśliła w przemówieniu powitalnym dyrektor szkoły Joanna Piękna. Spotkanie rozpoczęło się od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą postać gen. Stanisława Maczka-patrona szkoły. „Dar wolności nie jest dany człowiekowi raz na zawsze. Jest wzajemnym wspólnym obowiązkiem o który trzeba dbać już od najmłodszych lat” – kontynuowała dyrektor. Podkreślono również rolę wspólnych bohaterów walczących o tę wolność gen. Kościuszkę, gen. Pułaskiego czy właśnie gen. Maczka. Następnie rozpoczęła się pogadanka z uczniami, podczas której żołnierze opowiadali o swoich codziennych obowiązkach, wrażeniach z pobytu w Polsce i poznawania Naszej kultury, a także o nieco innych niż polskie zwyczajach świątecznych. Nie zabrakło również wspólnego śpiewu. Po prezentacji multimedialnej przygotowanej przez żołnierzy uczniowie wzięli udział w pikniku wojskowym na boisku szkolnym. Wielką popularnością cieszyły się pojazdy wojskowe. Chętni przymierzyć mogli różnego rodzaju sprzęt taktyczny oraz spróbować prawdziwej wojskowej racji żywnościowej. Po zakończeniu pikniku amerykańscy goście udali się na poczęstunek przygotowany w iście polskim klimacie. Oprócz tradycyjnych ruskich pierogów skosztować można było domowego ciasta przygotowanego przez pracowników szkoły. „Niech na te kilka chwil nasza szkoła stanie się dla Was drodzy żołnierze wspomnieniem ukochanego domu, a nasze towarzystwo namiastką spotkania w gronie rodzinnym- pełnym ciepła i radościmówiła dyrektor szkoły Joanna Piękna, zapraszając gości do stołu. Na koniec spotkania każdy z żołnierzy otrzymał przygotowane przez dzieci kartki Bożonarodzeniowe wraz z opłatkiem, a jednostka wojskowa pięknego anioła, który odtąd zdobił będzie izbę pamięci przypominając o tym przedświątecznym spotkaniu człowieka z człowiekiem. 

Fotorelację z przebiegu spotkania można obejrzeć w naszej galerii.

Skip to content
%d bloggers like this: