Spotkanie z paraolimpijczykami

W środę, 18.12.2019 r. gościliśmy w naszej szkole niesamowitych gości – odwiedzili nas medaliści igrzysk paraolimpijskich w szermierce. Są to osoby, które nie tylko jak większość sportowców zmagać musiały się z wyrzeczeniami związanymi z  przygotowaniami do turniejów i zawodów, z wysiłkiem często ponad ludzkie siły, bólem związanym z treningiem, z rozłąką z najbliższymi. Przed nimi stanęły szczególne przeszkody, które pojawiły się w ich życiu. A jednak walka o pasję, o własny los i szczęście wielokrotnie pozwoliła na …

to, aby mogli odbierać laury na imprezach sportowych najwyższego szczebla.

Grzegorz Pluta – paraolimpijczyk, uczestnik Igrzysk w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro, nr 1 światowego rankingu szablistów, zakwalifikowany na przyszłoroczne Igrzyska w Tokio;  złoty medalista Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie, wielokrotny medalista Mistrzostw Europy i Świata

Radosław Stańczuk – paraolimpijczyk, który wywalczył srebrny i brązowy medal podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Sydney, oraz odebrał srebrny medal na Igrzyskach w Atenach (medale w szpadzie i florecie), uczestnik Igrzysk w Pekinie. Podczas Igrzysk w Londynie uhonorowany nagrodą Fair Play; wielokrotny medalista Mistrzostw Europy i Świata.

Stefan Makowski – paraolimpijczyk, potrójny medalista z Aten (szabla, floret), uczestnik Igrzysk w Pekinie i Londynie, wielokrotny medalista Mistrzostw Europy i Świata.

Nasi goście, przedstawiciele Fundacji Akademia Integracji, przedstawili prezentacje mulitmedialne, przeplatane częściami dynamicznymi z pokazem szermierczym, podczas którego uczniowie mieli możliwość wypróbowania sprzętu, jakiego używają niepełnosprawni szermierzy.
Podczas wspólnych zajęć, w których uczestniczyło ponad 750 uczniów, prowadzący wytłumaczyli znaczenie słów: pasja, odwaga, tolerancja, integracja i odpowiedzialność. Istotnym elementem spotkania było ostrzeżenie przed zachowaniami ryzykownymi, które mogą prowadzić do wypadku kończącego się utratą zdrowia, popularyzacja dyscyplin paraolimpijskich oraz zmiana postrzegania osoby niepełnosprawnej w społeczeństwie.
 

Organizatorem projektu “Pasja, Integracja, Bezpieczeństwo” jest Polski Związek Szermierczy we współpracy z Fundacją Akademii Integracji, Ministerstwem Sportu oraz KGHM Polska Miedź S.A., który jest głównym sponsorem szermierki w Polsce. 

Zapraszamy do naszej galerii, gdzie można obejrzeć zdjęcia z dzisiejszego spotkania.

Informacja o wizycie szermierzy w naszej szkole pojawiła się na lubińskiej stronie internetowej https://www.lubin.pl/chciec-znaczy-moc-znani-paraolimpijczycy-spotkali-sie-z-uczniami/

Skip to content
%d bloggers like this: