Wizyta saperów w naszej szkole

Od kilku lat – 4 listopada jest dla Szkoły Podstawowej Nr 14 datą znaczącą. W tym dniu bowiem, placówka obchodzi rocznicę nadania imienia patrona – generała broni Stanisława Maczka oraz przekazania sztandaru. Właśnie minęła już 8 rocznica tego wydarzenia, której miłym akcentem była wizyta żołnierzy. SP Nr 14 gościła w swoich progach przedstawicieli 4 Głogowskiego Batalionu Inżynieryjnego w składzie: sierżant – Piotr Tupadło, w stopniu st. kaprala – Wojciech Grabarz i Jacek Kapuśniak oraz st. szeregowy – Bartosz Zioła. Mundurowi wzbudzili …

wielkie zainteresowanie, gdyż przyjechali pod budynek szkoły specyficznymi pojazdami, a były to: specjalny pojazd saperski oraz ogromny Jelcz 442 – przeznaczony do załadunku i przewozu niewybuchów. Żołnierze również uświetnili ten dzień prelekcją pod hasłem „Stop zardzewiałej śmierci”. Podczas prezentacji multimedialnej, zapoznali Oni uczniów ze specyfiką swojej codziennej służby. A jak sami przyznają – „na brak zajęcia nie mogą narzekać”. Tylko w tym roku odnotowali 174 zgłoszenia o znalezieniu niewypałów. Mimo iż od wojny upłynęło wiele lat, to jednak jak mówią żołnierze – „wciąż znajdowane są jej pamiątki”. W ostatnim czasie media wielokrotnie donosiły o znalezieniu niewybuchów – zwłaszcza u nas – na Dolnym Śląsku i byłoby dobrze, aby uczniowie wiedzieli, jak się zachować w przypadku takiego znaleziska, ponieważ stanowi ono wielkie zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Uczestnicy spotkania mogli się też zapoznać z przykładowym sprzętem, którym posługują się żołnierze, i który pomaga im w wykrywaniu oraz podejmowaniu tychże niewybuchów m.in.: manipulator teleskopowy do podnoszenia niewybuchu z odległości, wykrywacz metalu, a także kombinezon przeciwwybuchowy. Uczniowie mogli również obejrzeć atrapy niewybuchów – jednym z nich była atrapa granatu moździerzowego. Jednak chyba największą frajdą dla uczestników zajęć, była możliwość przymierzenia specjalnej kamizelki oraz hełmu.

Wszystkim bardzo się podobało! Cała społeczność uczniowska SP Nr 14 serdecznie dziękuje żołnierzom 4 Batalionu Inżynieryjnego za to niezwykle miłe i jednocześnie edukacyjne spotkanie. Zdjęcia w galerii…

 

 

 

Skip to content
%d bloggers like this: