Dzień Patrona

Co roku, w listopadzie, czcimy jedno z największych wydarzeń w historii naszego kraju, odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Radosna to data, bo przecież przyniosła Polakom zwycięstwo i upragnioną wolność. Tak właśnie – radośnie obchodzono Stulecie Niepodległości Polski w Szkole Podstawowej nr 14 im. gen. broni Stanisława Maczka w Lubinie. Była to także wyjątkowa okazja do uczczenia pamięci Patrona naszej szkoły. Przygotowano …

uroczystą akademię, podczas której wspólnie odśpiewano hymn Polski oraz wiele pieśni patriotycznych, oddając w ten sposób hołd Tym, którzy
w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed stu laty upragnioną wolność. Pieśni pozwalały żołnierzom przetrwać trudy walki, dodawały otuchy, rozweselały. Śpiewano zatem o wojence, piechocie, komendancie… Uczniowie przygotowali także piękną inscenizację taneczną w rytm patriotycznych melodii. Aby utrwalić uroczyste obchody setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę przy budynku szkoły posadzono dąb pamięci o symbolicznym imieniu „Maczek” oraz odsłonięto tablicę upamiętniającą to niezwykłe wydarzenie. Podczas akademii uczniom towarzyszyli wyjątkowi goście, m.in.: Pani Jadwiga Musiał – przewodnicząca Rady Powiatu w Lubinie, Pan Tomasz Górzyński – przewodniczący Komisji Oświaty Rady Miejskiej w Lubinie, Pan Marek Nieruchalski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Lubin, Pan Zbigniew Szyszyński – zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Lubin, Pan Norbert Wende – starszy specjalista służby leśnej oraz Pan Grzegorz Strzelecki –  miejscowy Leśniczy Leśnictwa Koźlice.

Dziś, kiedy żyjemy w wolnym i niepodległym kraju, mamy obowiązek te wartości umacniać i czcić, aby następne pokolenia miały świadomość przeszłości naszego narodu. Była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.