BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

Bezpieczeństwo w Internecie

W ostatnich dniach w mediach pojawiły się niepokojące informacje dotyczące zagrożeń wynikających z nieostrożnego korzystania z zasobów sieci i gier komputerowych przez dzieci i młodzież. W związku z tym proszę o zwrócenie szczególnej uwagi na to, jakie strony internetowe odwiedzają Państwa dzieci, z jakich gier komputerowych korzystają oraz jakie informacje umieszczają w sieci.

Gry komputerowe to bardzo popularna forma rozrywki dla dzieci i młodzieży. 60% dzieci w wieku 4-14 lat używa komputera lub telefonu komórkowego do grania (Gry w życiu uczniów, Instytut Badań Edukacyjnych, 2014), a 94% nastolatków w wieku 12-17 lat gra w gry wideo (The report of the APA Task Force on Violent Media, American Psychological Association, 2015).

Z jednej strony gry komputerowe mogą wpływać pozytywnie na spostrzegawczość, reakcje na bodźce, zdolności przestrzenne, procesy myślowe oraz koncentrację uwagi, poprawiają refleks, logiczne myślenie, uczą jak dojść do celu. Z drugiej zaś strony niosą zagrożenia dla prawidłowego rozwoju psychicznego młodego człowieka. Przesiadywanie przed komputerem może prowadzić do zaniedbywania nauki, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i rówieśnikami. Może również prowadzić do rezygnacji z innych zainteresowań, a nawet zaniedbywania takich czynności, jak jedzenie czy sen. Jeśli dziecko spędza przed komputerem zbyt dużo czasu, może zatracić poczucie dystansu między światem wirtualnym a realnym. W skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do uzależnienia.

Gry zawierające agresję i brutalną przemoc powodują wzrost poziomu agresji u dzieci, uczą wrogich zachowań wobec innych ludzi oraz tego, że jedynym sposobem na rozwiązywanie problemów jest używanie siły.

Media donoszą o nowej grze „Niebieski wieloryb” („Blue Whale Challenge”), która pojawiła się w internecie i zagraża zdrowiu, a nawet życiu dzieci oraz nastolatków. Z doniesień medialnych wynika, że początek gry miał miejsce w Rosji, gdzie ponad stu młodych internautów popełniło samobójstwo. Więcej na stronie: http://www.gazetawroclawska.pl/styl-zycia/a/niebieski-wieloryb-co-to-jest-gra-niebieski-wieloryb,11896737/, zawierającej artykuł oraz fragment programu „Dzień dobry TVN”.

W związku z powyższym poniżej zamieszczam kilka wskazówek dotyczących zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z komputera, pochodzących z broszury Ośrodka Rozwoju Edukacji „Zagrożenia w Internecie. Zapobieganie – reagowanie. Gry komputerowe”.

Wskazówki dla rodziców:

  • Określ zasady dotyczące czasu, jaki Twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe.
  • Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w Waszym domu gra się w określone dni, np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.
  • Zainteresuj się, w co gra Twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.
  • Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może Ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.
  • Zwróć uwagę, czy w zachowaniu Twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.
  • Upewnij się, że Twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.
  • Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.
  • Pamiętaj, że istnieją mini gry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.
  • Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami. Jeśli tak – sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera Twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

Zachęcam również do odwiedzenia stron: http://www.dzieckowsieci.pl/, http://cybernauci.edu.pl/materialy-edukacyjne/rodzice/, na których znajdziecie Państwo programy kontroli rodzicielskiej, bezpłatny internetowy kurs „Bezpiecznie tu i tam” oraz materiały edukacyjne.

Skip to content
%d bloggers like this: