S. Bardziński – żołnierz gen. Maczka – konkurs

Zapraszamy uczniów do udziału w konkursie plastycznym „Sylwester Bardziński – czołgista I Dywizji Pancernej generała Maczka”.

Zasady konkursu:

· Technika wykonania prac dowolna;

· Format A3;

· Prace konkursowe będą oceniane w dwóch grupach wiekowych: klasy 1-3 oraz klasy 4-6.

· Prace należy dostarczyć do 4 listopada 2016r. do gab. 19 lub 24

Krótka informacja nt. bohatera konkursu (zdjęcia można zobaczyć w naszej galerii):

Kpt. Sylwester Bardziński służył w składzie 8. Batalionu Pancernego. We wrześniu 1939r., po napaści Niemiec i Związku Sowieckiego na Polskę, przedostał się przez Rumunię i Jugosławię do Francji. W maju 1940r. został wcielony do 3. Batalionu Pancernego Polskich Sił Zbrojnych. Po kapitulacji Francji służył w Wielkiej Brytanii w 1. Pułku Pancernym 1. Dywizji Pancernej. Od 30 lipca 1944r. był uczestnikiem Operacji Overlord. Przebył cały szlak bojowy 1. Dywizji Pancernej przez Francję, Belgię, Holandię i Niemcy. Po wojnie pozostał na emigracji niepodległościowej w Belgii, gdzie zaangażował się w działalność prowadzoną na rzecz upamiętniania dokonań żołnierzy 1. Dywizji Pancernej.

Sylwester Bardziński mimo sędziwego wieku był pełnym energii weteranem, barwnie i ze swadą opowiadającym o swoich wojennych losach. Posiadał doskonałą pamięć, zadziwiał precyzją wypowiedzi i poczuciem humoru.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem „Pro Memoria” i wieloma innymi odznaczeniami polskimi, belgijskimi, francuskimi oraz brytyjskimi. urodził się 3 grudnia 1918r. niedaleko Bydgoszczy, zmarł 26 maja 2015r. w Sint-Gillis-Waas w Belgii. Podczas wojny obronnej 1939r.

Skip to content
%d bloggers like this: