STAWIAMY NA CZYTANIE!

Spotkanie autorskie z Katarzyną Pranić w SP 14 w Lubinie było kolejnym z cyklu zaplanowanych w projekcie edukacyjnym pod nazwą €žSpotkania z Mistrzem, który nauczyciele realizują od ubiegłego roku szkolnego. Założeniem programu jest rozwijanie rozmaitych zainteresowań i uzdolnień uczniów poprzez rozmowę, spotkanie z ludźmi, którzy osiągnęli sukces w realizowaniu różnorodnych pasji, barwnie opowiadają o własnych przygodach, prezentują slajdy, mapy, pamiątki przywiezione z podróży. Taka formuła €žSpotkań z Mistrzem€ bardzo przypadła do gustu młodzieży, tym bardziej, że w spotkaniach uczestniczą tylko chętni uczniowie, a ilość miejsc jest ograniczona po to, by w kameralnej atmosferze przybliżyć dzieciom to, co ciekawe. 

Laureatka II Nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren Katarzyna Pranić, zachęcała uczniów SP 14 do sięgania po książki i poznawania losów bohaterów opisanych w literaturze. Autorka przedstawiła kulisy powstawania nagrodzonej książki pt. „Ela Sanela”, ale także tło historyczne opowieści o losach dziewczynki z Sarajewa. Dotyka w niej przeżyć ludzi w czasie wojny bałkańskiej, oddaje atmosferę przymusowej emigracji w poszukiwaniu spokojnego życia, opisuje wzruszające przeżycia dzieci o podwójnej tożsamości narodowej. 
Chociaż fabuła opisana w książce nie jest lekka dla uczniów szkoły podstawowej, uczestnicy spotkania z pisarką dociekliwie dopytywali o realia dzisiejszego Sarajewa, kwestie religijne, polityczne, ale także codzienny strój, przysmaki kuchni bałkańskiej czy atrakcje turystyczne. Katarzyna Pranić, na co dzień instruktorka warsztatów literackich i grupy teatralnej bolesławieckiego MDK, bardzo szybko nawiązała sympatyczną rozmowę z uczniami, a bezpośredniość autorki ożywiała, zainteresowane książką i specyfiką miejsca akcji, dzieciaki. Książka „Ela – Sanela” jest niestety unikatem w księgarniach. Szkoda, bo doceniona przez jury Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Astryd Lindgren książka, jest warta przeczytania.

Do tej pory zainteresowani uczniowie mieli możliwość obejrzenia warsztatu rzeźbiarza Janusza Skrętkowicza, malarki Danuty Skrętkowicz, poznawali najpiękniejsze zabytki Dolnego Śląska przedstawione przez Prezesa PTTK Zagłębie Miedziowe Mariana Hawrysza, mapę ścieżek rowerowych Powiatu Lubińskiego opracowaną przez Pawła Niewodniczańskiego.

Zaproszenie do rozmowy w cyklu „Spotkanie z Mistrzem” w październiku przyjął powiatowy lekarz weterynarii w Legnicy dr Jacek Cichosz. Opowie zaiteresowanym dzieciom jak bezpiecznie opiekować się zwierzątkiem domowym, jakie zwyczaje zwierząt powinien uszanować jego właściciel.

Skip to content
%d bloggers like this: